Przeskocz do treści
  1. TMFlota
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samochody hybrydowe – Czym...

Aktualności i wydarzenia

Samochody hybrydowe – Czym różnią się od konwencjonalnych i elektrycznych samochodów?

Alternatywa powoli zamienia się we wiodące źródła napędu? Może jeszcze nie dziś, ale na pewno jesteśmy dużo bliżej niż jeszcze kilka lat temu. Elektromobilność rośnie w siłę, także na polskich drogach. Jeszcze do niedawna samochody hybrydowe i elektryczne można było nazwać unikatami, ktoś o nich słyszał, mało kto widział. A dziś są już sporą częścią pojazdów poruszających się po kraju. Zmiany są potrzebne, po części jako użytkownicy aut sami ich szukamy, a częściowo coraz bardziej rygorystyczne przepisy, dotyczące emisji zanieczyszczeń, “wymuszają” na producentach produkcję samochodów bardziej przyjaznych dla środowiska niż samochody konwencjonalne.

Hybryda, samochód elektryczny, konwencjonalny

Samochody z napędem konwencjonalnym każdy zna. Napędzane silnikiem spalinowym, kiedy wskaźnik pokazuje, że paliwa niedługo zabraknie musimy zatankować odpowiednią mieszankę. Auta elektryczne z kolei, jak tylko wyczerpuje się bateria, musimy naładować, czyli jak każde inne urządzenie “na baterie” podłączyć do sieci i poczekać, aż się naładuje. Pojazdy z napędem hybrydowym będą połączeniem dwóch powyższych. Ale hybryda nie jedno ma imię, o tym za chwilę, najpierw trochę przybliżymy działanie

Czym jest auto hybrydowe?

Hybryda jest połączeniem dwóch, zupełnie różnych, typów napędu. Jednocześnie auto hybrydowe ma zamontowany silnik spalinowy oraz elektryczny, a w zależności od modelu pracują jednocześnie bądź przemiennie. Najczęściej w ruchu pozamiejskim działa silnik spalinowy, wtedy jest najbardziej efektywny. Elektryczna jednostka aktywna jest przy niższych prędkościach, czyli najczęściej w mieście.

Samochód hybrydowy – o co chodzi działaniu jego silników?

Kluczem do działania każdego pojazdy jest oczywiście silnik. Do najpopularniejszych silników spalinowych, jakie znajdziemy pod maskami aut hybrydowych są jednostki o pojemności 1,6 lub 1,8. W zdecydowanej większości przypadków są to silniki wolnossące bez turbosprężarki. Dodatkowa moc w hybrydzie jest generowana przez napęd elektryczny. Nie zawsze hybrydy łączą silniki benzynowe, zdarzyły się modele aut, w których połączono silniki wysokoprężne i elektryczne.

W samochodach hybrydowych montowany jest jeden lub dwa silniki elektryczne. Rola tego silnika polega na ładowaniu akumulatorów lub kondensatora. Energia, którą pozyskuje do pracy wytwarzana jest podczas hamowania pojazdu. Napędy hybrydowe dobrze sprawdzają się w dużych zakorkowanych miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, itd., poruszając się od świateł do świateł i często hamując pojazdy ładują silnik elektryczny.

Dzięki wykorzystaniu napędu hybrydowego uproszczona zostaje konstrukcja jednostki napędowej. Nie potrzebują one alternatora, sprzęgła i paska klinowego. Choć kojarzą się z nowoczesnością i zaawansowaną technologią, są prościej zbudowane, niż jednostki benzynowe, i zdecydowanie prościej od diesli.
Samochody hybrydowe nie wymagają montażu sprzęgła, wyposażone są w układy przekładni planetarnej. Takie rozwiązanie wpływa na trwałość pojazdu, jest mniej zawodne niż dwusprzęgłowe skrzynie automatyczne.

Zalety i wady aut hybrydowych

Hybryda ma być wyciągnięciem ręki w stronę ekologicznych rozwiązań motoryzacyjnego świata. Zdecydowanie spełnia swoje zadanie patrząc na emisję dwutlenku węgla, która w trakcie pracy silnika benzynowego przeciętnie emituje 80g CO2 na kilometr. Przy pracy jednostki elektrycznej ta emisja spada do zera, a na jeździe wyłącznie podczas jej pracy nie są emitowane żadne szkodliwe substancje. W porównaniu do jednostek wysokoprężnych nie emituje cząstek stałych.

Kolejną zaletą aut hybrydowych są niskie koszty jazdy, co niewątpliwie mile widziane przez każdego kierowcę. Spalanie paliwa na 100 kilometrów, zależnie od modelu, może być nawet na poziomie 3 lub 4 litrów. Przy jeździe po mieście ciężko nawet porównywać ten wynik do diesla czy aut benzynowych.

Ponadto silniki hybrydowe charakteryzuje bezobsługowość, nie ma też elementów, które wymagają dużych nakładów finansowych. Tarcze hamulcowe i klocki są trwalsze niż autach konwencjonalnych. Energia odzyskiwana podczas hamowania sprawia, że układ jest znacznie odciążony.

Niestety, za tymi zaletami, stoi wysoka cena samochodu hybrydowego. Na pewno nie należą one do tanich , są dużo droższe od swoich odpowiedników o konwencjonalnych napędach, nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zakup na własną rękę przez osobę prywatną, krótko mówiąc, średnio się opłaca. Stąd też często osoby, które użytkują te samochody szukają alternatywnych opcji, takich jak leasing czy długoterminowy wynajem auta hybrydowego.

Hybrydowa flota – dobre rozwiązanie dla firm

Z drugiej strony auta hybrydowe są świetnym rozwiązaniem, jako pojazdy dla firmowej floty. Niskie koszty użytkowania, niezawodność i wysoka jakość samochodów przy korzystnych ofertach dla biznesów sprawiają, że taki pojazd zaczyna się opłacać. Użytkowanie nowego samochodu przez wybrany dowolny okres, przy kompleksowej obsłudze w zakresie przeglądów, ubezpieczenia, napraw jest bardzo wygodne pod względem zarządzania flotą w usłudze najmu długoterminowego. W kwestii obsługi po stronie firmy pozostaje jedynie opłacanie raty za wypożyczenie auta i koszty paliwa.